Každý kdo má zahradu, a nemusí to být jen zahrada užitková se zeleninou a ovocnými dřevinami, ale i okrasná, zná tu radost z nádherně kvetoucích rostlin, z krásně vybarvených plodů. Ale bohužel, rostliny mohou být napadené škůdci i chorobami, které rostliny i plody mohou poškodit nebo zcela zničit. Zde je důležité při procházce po zahradě pozorně sledovat nejen zeleninu, ale také keře a stromy. Jedině tak můžeme získat informace ke stanovení správného ohrožení rostliny a vybrat si podle odborné literatury ten správný zásah. Naše rostliny mohou být napadené škůdci nebo chorobou.
Škůdci jsou zástupci z živočišné říše a jejich činnost je snadno rozpoznatelná. Mohou to být svinuté koncové listy u ovocných keřů a stromů (mšice), okousané listy, výhonky, plody (housenky, brouci nosatci). U chorob se jedná o napadení škodlivými houbami, bakteriemi a viry. Rozpoznáme jejich působení podle skvrn na listech, podle množství různých povlaků (padlí). Rostliny žloutnou, hnědnou a mohou nakonec zcela odumírat.
Čím chránit rostliny na zahradě
I když existují různé chemické přípravky na boj proti škůdcům a chorobám, je velmi důležitá jejich správná aplikace. Chemické přípravky se označují jako pesticidy, přitom fungicidy se využívají proti houbovým chorobám a insekticidy jsou zaměřené na savý a žravý hmyz. Pokud zjistíme napadení škodlivými houbami, bakteriemi, nebo viry, můžeme použít fungicidy, jako jsou Kuprikol, Ridomil, Champion, Kumulus, Sulka, Dithane. Uvedené přípravky jsou účinné proti plísním, houbám, padlí a jedná se například vlastně o sirné fungicidy nebo o sloučeniny mědi. K insekticidům, které jsou zaměřené na savý a žravý hmyz se řadí Mospilan 20 SP, Zoolne 35 EC, Decis flow, Karate (Zeon), Mospilan 20 SP.
Ale kromě uvedené chemie je možné také svým rostlinám na zahradě pomoci podporou užitečných živočichů. Pokud pomineme v prodeji nabízené parazitické vosičky, tak je určitě zajímavé a užitečné mít na zahradě různé živočichy, kteří mají v boji proti škůdcům nezastupitelnou roli. Těm stačí udělat na zahradě úkryt a potom jejich pomoc je v boji proti škůdcům efektivní. Kteří pomocníci to mohou být? Slunéčko sedmitečné a škvoři nám pomáhají v boji proti mšicím, ježci požírají slimáky a hlemýždě, sýkorky mají rády housenky a proti velkému ničiteli našich ovocných stromků a keřů hryzcům, je vhodným predátorem lasice kolčava.