V první řadě je důležité si uvědomit, že tělo prošlo náročným procesem a je třeba mu dopřát náležitý odpočinek a regeneraci. Nezačínejte tedy s cvičením nebo dietami hned. Minimálně v období šestinedělí se věnujte hlavně miminku, a pokud to půjde, trochu si oddychněte a naberte síly. Postupně začínejte procházkami s kočárkem, které můžete prodlužovat. Rychlá chůze je jeden z nejúčinnějších prostředků k dlouhodobému a trvalému snížení váhy. A jako bonus vám dítě bude krásně spát.
Striktní diety také nejsou tím vhodným prostředkem. Základem je vyvážený jídelníček, pokud kojíte, je třeba jej upravit podle potřeb vašeho miminka a vynechat nadýmavé potraviny. Pro tvorbu mléka je však velice důležitý pravidelný příjem potravin. Zapomeňte tedy na hladovění za účelem rychlého shození nadbytečných kil, ale raději více přemýšlejte nad skladbou jednotlivých potravin vašeho jídelníčku.
Pokud usoudíte, že jste připraveni kromě chůze s kočárkem začít s pohybovou aktivitou, zkuste pro začátek třeba speciální poporodní jógu. Při cvičení můžete zapojit i vašeho drobečka, kterého si dejte do nosítka nebo do šátku a získáte tím i lehké závaží. Vhodné jsou také speciální cviky na podporu pánevního dna, tzv. Kegelovy cviky, které můžete provádět kdykoliv a kdekoliv. Dalšími cviky, které byste po porodu měli zařadit do vašeho programu, jsou na úpravu diastázy, neboli rozestoupení břišních svalů. Tento problém trápí většinu žen, i když o tom často neví. Cvičení můžete zapojit i do vašich procházek. Tzv. strollering je cvičení vytvořené přímo pro maminky s kočárky.
Nejdůležitější věcí po porodu však je hlavně to, abyste byla v psychické pohodě a užívala si co nejvíc čas strávený s vaším děťátkem. Nesnažte se tedy urputně cvičit a hubnout, poslouchejte vaše tělo a se shazováním kil začněte postupně, až na to budete připravená. Ten pravý čas je pro každou ženu jiný a závisí i na vaší kondici před otěhotněním.