Bílé čaje na trhu obsadily přední místa, protože působí nejen na dobrou pohodu – znáte to, chvilka rozjímání u výtečného šálku thé, ale mají i blahodárné účinky na lidský organismus.
Což mnoho lidí neví, dokonce ani těch, kteří bílý čaj milují pro jeho znamenitou chuť a delikátní vůni, obsahuje aminokyselinu L-theanine, jež právě kladně působí na lidskou psychiku. Proto si tak rádi dopřejeme šálek čaje, ale když bude bílý a sypaný, pro svou pohodu toho uděláte ještě víc. Jen si představte, že si uděláte chvíli prostě sami pro sebe nebo s kamarádnou.
Vezmete do ruky ne skleničku nebo „normální“ hrnek, ale svůj oblíbený šálek pro chvíle meditace a vnitřního soustředění, pustíte si oblíbenou muziku, zapálíte vonné svíce a chystáte se na čajový obřad. Praví znalci čajových obřadů by nám asi dali, protože příprava pro rituál čaje obsahuje spoustu i čajových pomůcek, ale my máme svůj vnitřní ceremoniál, kde hlavní roli hraje bílý, podotýkáme – s y p a n ý čaj.
Protože jen sypaný čaj dokáže rozvinout své šetrně usušené lístečky a vydat ze sebe to nejlepší. Zde je důležité, abyste si před touto chvilkou vodu převařili a nechali ji odstát tak, abyste poté čajík zalévali ne vařící vodou, ale vodou vroucí o teplotě mezi osmdesáti pěti až devadesáti pěti stupni Celsia. Pro vysvětlení udáváme, že převařením zbavíte vodu látek, které nejsou žádané a jen tak si vychutnáte sílu a chuť „běláska“. Sledujte ale etikety, protože každý bělásek je zaléván různě horkou vodou. Zpravidla připravujeme z jedné čajové lžičky do 1,5 decilitru a necháme louhovat po dvě až tři minuty.
Čajík máme zalitý a teď už si jen vychutnáváme chvíle odpočinku a skvělého nápoje. Lehkým odpoledním čajem může být například lahůdka, která je vyráběna v provincii Fujian. Pai Mu Ta Čína se řadí mezi nejvyšší kvalitní druhy snad na světě. Milují ho bez rozdílu všichni čajomilci.