Také začínáte řešit, jak uspořádat vlastní bydlení a zda se raději neorientovat z nájemního bydlení k cestě za pořízením vlastního objektu?
Jak bude svět vypadat za deset let
Prognostická tvrzení, jak se bude vyvíjet situace ve světě za pár let, si nedovede odhadnout snad nikdo rozumně uvažující, ovšem téměř jisté je, že v brzké době stěží dojde k nějakému výraznému snižování nákladů na bydlení. Ceny energií nyní strmě šplhají vzhůru a začínají významně promlouvat do rodinného rozpočtu každého z nás a to nás nutí přinejmenším k zamyšlení, jak ušetřit.
Těch způsobů, jak to provést, je více, ale největší rozsah možností mají lidé, žijící nezávisle na „systému“, ve vlastním objektu, v ideálním případě na venkově a s vlastními zdroji pro vytápění, výrobu elektrické energie a s vlastním zdrojem pitné vody. V městském bytě jste zkrátka stále závislí na dodávkách dálkového tepla do radiátorů a na rozvodných sítích elektrické energie a dodávkách vody. Tam se vám stěží podaří ušetřit významné peníze.
V tomto ohledu mají značnou výhodu lidé, žijící v celoročních mobilních dřevostavbách. Mohou být umístěné i na rekreačních pozemcích v atraktivních lokalitách, takže nelze tvrdit, že je tento způsob bydlení kompromisem či ústupkem. Obvykle je to právě naopak, blízkost přírody, mimo městský chaos a smog navíc zlepšují zdraví a lidé tu žijí spokojenějším životem.
A co se týče úspor nákladů na bydlení, je toto řešení hodné alespoň k zamyšlení. Objekt můžete poměrně pohodlně vytápět dřevem v krbových kamnech, zdroj vody zajistí vrtaná studna, vaření lze zprostředkovat nádrží na plyn propan či propan-butan a fotovoltaické panely spolu se solárními kolektory značně sníží náklady na dodávku elektřiny a ohřev vody v domácnosti. Technicky toto vše není obtížné provést a tak zbývá promyslet zejména financování a výběr vhodné lokality pro bydlení.