style=“margin:0cm 0cm 0.0001pt“> Představa ideální postavy se v průběhu času postupně velmi měnila. Například v barokní době byly populární skutečně oblé křivky a dívky byly nešťastné, když se jim nedařilo tloustnout. Mělo to samozřejmě svůj důvod: široké boky byly považovány za znak toho, že žena nebude mít problémy s porodem, což bylo v době, kdy lékařská péče byla prakticky neexistující a kdy ženy ihned po porodu šly zase pracovat, nehledě na množství dětí, které za život měly (i když je fakt, že z deseti se jich dospělosti dožily třeba jen dvě), velmi důležité.
Dnes je situace opačná: ideálem je co nejštíhlejší pas, neboť to ukazuje, že žena je fit a v dobré kondici. Důvod tohoto obratu je samozřejmě trochu jiný, a se zdravím nemá nic společného. Je třeba jej hledat na přehlídkových molech. A nejde tu o nic jiného, než o peníze. Stačí si jen uvědomit, kolik látky je potřeba na šaty pro štíhlou, prakticky anorektickou osobu, a pro člověka byť i jen oblejších tvarů. Šít na hubené modelky zkrátka vyjde levněji.
Mnohé ženy se pak v honbě za tímto ideálem pouštějí takřka do extrémů. Zkoušejí nejrůznější typy diet, ideálně ty, které byly „vyzkoušeny a fungovaly“ nejrůznějším celebritám. Jednou takovou je i bílkovinová dieta. Ta sází, jak již název napovídá, na vyšší podíl bílkovin ve stravě, což by mělo pomoci zrychlit metabolismus a spalování tuků.
Samozřejmě je to nesmysl. Nezáleží ani tak na tom, co jíte (i když stravování ve fast foodech neprospívá nejen vaší váze, ale i zdraví), ale na množství. Jedná se o jednoduchou rovnici příjmu a výdeje energie, kdy je nutné, aby výdej převýšil příjem.
A proč tedy ženy nehubnou, i když prakticky nejí? Problém je v druhé části rovnice. Mnoho z nás má sedavé zaměstnání, a to naší kondici rozhodně neprospívá. Domů pak přijdeme unavení, byť psychicky a nikoliv fyzicky, a máme náladu tak maximálně padnout do křesla a odpočívat.
Řešením tedy je nejen omezit jídlo, ale hlavně přidat pohyb. Jen tak dosáhneme žádoucího výsledku.